Rádiózás több géppel

Ez a webrádiózási forma kevésbé elterjedt, mivel itt már kell számítógépes ismeret hardware szinten és itt már zsebbe kell nyúlni. Külön-külön minden egyes eszközt be kell állítani és ezekre adások alatt folyamatosan oda kell figyelni. Saját példámon leírom, hogy milyen lehetőségek vannak.
Én jelen pillanatban három számítógéppel, egy Behringer XENIX502-es keverővel, és egy fantomtáppal ellátott JVC wired and wireless mikrofonnal dolgozom.
Nos akkor jöjjön a száraz anyag, illetve leírás.

1; Fő számítógép:


Ez a gép adja jelen pillanatban nekem az adás zenei részét, – amit minden adás előtt másodpercre előre megszerkesztettem- és sugározza a shoutcast server felé az kész adást.
Ebben a gépben kettő hangkártya van. Az egyikre küldi az adáslebonyolító program a zenéket. Ezt kötöttem be a keverő első stereo csatornájára. A keverőből a kész adás hangja a második hangkártya bemenetére kötöttem és ezt a csatornát streameltetem egy Shoutcaster programmal. Mivel nem ez az elsődleges hangkártya, ennek a hangja nem jelenik meg a számítógép hangszóróin. Ennek ez a hátránya, viszont előny is egyben, mert a rendszerhangok nem hallatszanak be az adásba. Ezek alól azok a programok kivételek, amik DirectSound hangeszközt használnak, mert azok a gép összes hangkártyája felé küldik a hangjukat.

2; Segédgép:



Ez egy – gyengébb – pentium III.-as osztályú gép. Innen mennek nekem a jingle-k, promok, spotok és reklámok. Továbbá ezen a gépen van a Skype, MSN program is. ennek a gépnek a hangkimenete be van kötve a keverő másik hangcsatornájára. A képen látszik, hogy a effektek miatt egy külön programot telepítettem. Ez csak annyit csinál, hogy 0-tól 9-ig számozott gombokhoz rendeli egy – egy effektet.
Nálam itt lép be a harmadik gép. Mivel szabottak az asztal méretei és így is kettő monitor van telepítve a főgéphez és plusz egy a soutcasterhez, ezért helymegtakarítás miatt egy “remoter” programmal a laptopról irányítom azokat a gépeket, amiket nem kell másodpercenként felügyelni. Például a Jelfeladó gépet, mert ahhoz alap esetben egy adás alkalmával kétszer kell nyulni. 1; adásindítás, 2; adásbefejezés. Mivel egyik program sem igényel nagy képi megjelenítést, ezért ez célravezető nálam. Ha egy “keményebb” laptopom lenne, akkor ki tudnám iktatni a távvezérlés lehetőségét, de 1; nem bírja a “kisgép” a multimédiás programot, 2; többet használom másra, ezért nem akarom külön rátelepíteni a hangalkalmazásokat.



A mikrofont természetesen a keverő mono csatornájára kötöttem be egy fantomtáppal. Tudom jön a kérdés: “Mi az a fantomtáp?” Kondenzátor mikrofont használok, mivel annak a hangja sokkal jobb, karakteresebb és főleg olcsóbb, mint a hasonló hangminőségű dinamikus mikrofon. Sajnos a ennek a hangminőségnek az az ára, hogy egy 48 voltos feszültséggel elő kell “feszíteni” a mikrofont, ellenkező esetben egyáltalán nem szólna. Ezt a mono csatornát visszaforgattam az összes gép irányába is, ugyanis, ha skype, vagy telefon segítségével beszélgetek is külső munkatárssal, ő is halljon engem. Így egy mikrofonnal több ezközt is el tudok látni.
Nos a hardware része ennyi. Így olvasatra lehetséges hogy bonyorult, de megnyugtatlak tényleg az !!!. Én körül-belül egy-két hónapot szenvedtem, mire azt mondhattam: Na most már kezd úgy szólni ahogy én szeretném. Kb.: nyolc hangkártya típust teszteltem le, természetesen mindegyiket egyenként állítottam be. Sajnos nem mindegy hogy milyen hangkártyákat használsz, mert 1; nem minden kártya visel el maga mögött egy másikat, 2; nem minden hangkártya szól úgy ahogy kellene. A beállításokba többször kellett “hozzáértő” segítségét kérni. Viszont a végeredmény magáért beszél. Itt már egy kis kézügyességgel és kreativitással a “nagyokhoz” hasonló műsort lehet leszerkeszteni. Arról már nem is beszélek, hogy ha ujra kell telepítenem a operációs rendszert, minden beállítást előlről kell kezdeni, de ez már rutonmunka nálam. Csak egy baja van hogy a családom olyankor erőteljesen anyázik, mert órákon keresztül a mikrofon “becsámcsogását” kell hallgatniuk.



A software része is teljesen más mint a sima, egygépes megoldásnál. Itt már a 1-es gépre egy komplex adáslebonyolító programot kellett telepítenem. Ez a program adja magát a műsort. Ennél nem csak a zenéket kellett beállítani, mivel itt nem elég egy könyvtárba tenni azokat. A programmal tudatni kell, hogy “itt a zene wazzze” ebből dolgozz. Programnevet szándékosan nem írok, mert ilyen program a netten – legálisan – nem tölthető le. Az egyszerűbb zenelejátszók többsége, meg vagy egyáltalán nem kezeli, vagy részben kezeli a két hangkártyás rendszereket. No meg a képen látható csalafintaságokat okozhatják.



Zárszóként jegyezném meg, hogy ezt a megoldást csak akkor válaszd, ha tényleg a webrádiózással akarsz foglalkozni, hisz látható, hogy ez már nem “csak a programot elindítom és hadd szóljon” elven működik. Itt már előre át kell gondolni az adást, előre meg kell tervezni minden percét.
Ha még kérdésed lenne, akkor nyugodtan keress meg. Ha tudok válaszolok.









 
Blogger Templates