Mikrofonok

Nos ez egy örök kérdés a web rádiósok között, mivel ugyanis mindenki a legszebben akar szólni, mikor beszél.
Először is nézzük mit takar ez a két kifejezés.

1; Dinamikus mikrofon
Ezt általában a stúdiók használják, mivel önálló tápot nem igényel, aránylag nagy a hangszedő membránja, ez által érzékeny. Egy tekercs van rászerelve a membránra és ez egy ferrit rúdon csúszkál. A hang hatására a hangrezgésének frekvenciájának és erősségének megfelelő feszültséget generál, ami a keverővel vagy erősítővel erősítünk fel a megfelelő szintre. A térhangzása nem a legerősebb ezért akár azonnali hangosításnál is lehet használni gerjedés nélkül.

2; Kondenzátor mikrofon.
Ez a mikrofon jelenleg a legelterjedtebb, mivel a végtelenségig lehet miniatürizálni, hangérzékenysége a végtelenségig élezhető. Működését tekintve itt is van hangérzékelő membrán, de itt nem tekercs van rászerelve, hanem egy hang érzékeny kondenzátorban van. Ezt a kondenzátort un. előfeszítik egy 12-48 voltos egyenfeszültséggel, amit a kondenzátor a hangrezgés hatására váltakozó erősséggel megszakít. Ezt a jelet alakítjuk át először hangjellé majd erősítjük fel.

A számítógépeket úgy alakították ki, hogy a mikrofon bemenetet egy 12 voltos előfeszítő feszültséget juttat ki a mikrofonhoz, így az képes a kondenzátor mikrofon jelét kezelni. Használható hozzá dinamikus mikrofon is, de annak a hangja – hmm – nagy rossz lesz.

Sajnos az olcsó kategóriás keverőkben alig lehet fantomtápot találni. Ha még nem vetted meg akkor kérdezz rá, hogy van-e benne. Sok kellemetlenségtől megszabadulsz. Ha meg még sincs benne, vagy veszünk hozzá fantomtápot, vagy csinálunk magunknak ilyet. Az interneten sok helyen lehet kapcsolási rajzot találni hozzá. E nélkül sajnos nem lesz jel a bemeneten.

Én személy szerint a kondenzátor mikrofont szeretem, mert sokkal szebb a hangja. Nekem úgy csinált egy nagyon kedves barátom fantomtápot.



A kondenzátor mikrofon mellett még az is szól, hogy ennek a minőségében dolgozó dinamikus mikrofonok ára szinte a csillagos eget verdesi. Az olcsóbbakkal meg nincs értelme foglalkozni mivel egy tompa , színtelen, halk hangot kapunk, amit sem mi , sem a hallgatók nem fognak élvezni. Van egy kollegám, aki 150,000-ért vett magának mikrofont és kb. ugyanennyiért hangprocesszort. Összérték 300,000 Ft. Hmm. Nem kevés összeg.



 
Blogger Templates